O mnie

Natura dała nam oczy, byśmy mogli ją podziwiać i ręce byśmy mogli ją naśladować, dała też glinę i to ona jest podstawowym surowcem, z którego powstają Skrawki Natury.

Fascynuje nas cud, jaki kryje się w przyrodzie. Spójrzcie na liście, szyszki, kwiaty, zwierzęta - człowiek od zawsze poszukuje piękna, a ma je pod nosem. 

Skrawki Natury to mała manufaktura założona w 2020 roku. Dajemy ludziom ręcznie tworzoną ceramikę, którą charakteryzuje niepowtarzalność, niedoskonałość i inspiracja przyrodą. Każdy wyrób jest inny. Nie sprzedajemy idealnych kształtów, doskonałych kul, walców, sześcianów, bo i w Naturze ich nie spotykamy. Kiedy zbierzemy garść kamieni, nie znajdziemy wśród nich dwóch idealnie takich samych. Kiedy wybierzemy się do lasu, dostrzeżemy że każde drzewo jest inne, w dodatku ma popękaną korę i  krzywe gałęzie. Nawet my podlegamy prawom Natury - każdy z nas jest inny, każdy jest niedoskonały - ma niesymetryczną twarz, przebarwienia i inne defekty, ale właśnie w tym kryje się jego Piękno. My też z czasem stajemy się popękani - zmarszczki zostawiają na nas spis informacji o tym, kim jesteśmy - o słońcu, które nas grzało, o mrozie, który szczypał w policzki, o chwilach, które wywołały uśmiech, o doświadczeniach, które wyciskały z nas łzy. 

Ceramika

Powtarzalność, gładkość i symetria wprowadzają sztuczność, nie są naturalne, to cecha rzeczy tworzonych masowo przez człowieka. 

Skrawki Natury doskonale wpisują się w filozofię Wabi-Sabi, w której szczególną rolę odgrywają przedmioty niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, przedmioty z historią. Ręcznie wykonana ceramika Skrawków Natury to propozycja dla osób, które lubią przedmioty z charakterem i doceniają piękno płynące z przyrody. 

Niektóre Skrawki tworzone są japońską techniką Nerikomi (inaczej Neriage). Ten sposób pracy z gliną umożliwia tworzenie fantazyjnych wzorów. Kluczem do wykorzystania techniki jest tworzenie kompozycji z kolejnych kawałków gliny barwionej na różne kolory. Następnie całość przecinana jest drutem. 

 

Ceramika Skrawki Natury

 

KIM JESTEM?

Nazywam się Andrzej Kłoda. Świat natury był mi bliski od zawsze. Wychowałem się wśród łąk i lasów, w pobliżu zawsze były jakieś zwierząt domowe i leśne. Kiedy w szkole nauczyciel kazał określić, "kim chciałbym zostać, kiedy dorosnę", ja byłem zdecydowany: leśnikiem! Chciałem spędzać całe dni w lesie i chciałem też tworzyć i dziś to robię, chociaż pierwsze moje doświadczenia zawodowe były związane ze sprzedażą. Dopiero praca grafika komputerowego i fotografa pozwoliła mi zacząć twórczo działać.

Andrzej Kłoda, ceramika Skrawki Natury

Zafascynowałem się działalnością japońskiego fotografa - Takashi Amano (1954 - 2015). Był on twórcą i propagatorem "akwarystyki naturalnej", nurtu w sztuce aranżowania akwariów roślinnych wykonywanych z naturalnych kamieni, korzeni i roślin. Takie akwaria wyglądają jak żywe krajobrazy. Stworzyłem wiele akwariów roślinnych, w których główny akcent tworzyły korzenie i skały.

Moim marzeniem było udostępnienie świata natury większej grupie osób. Stąd pomysł na Skrawki Natury - połączenie skały, gliny, mchu.

Skrawki stanowią próbę naśladowania Natury. Wszystkie tworzone są bez użycia narzędzi. Wszystko wychodzi prosto z moich rąk. 
Ceramika stwarzana przez moje dłonie nie posiada proporcjonalnych kształtów, nie jest idealnie gładka, nie posiada powtarzalnych elementów. W niedoskonałości szukam piękna i niepowtarzalności. Skrawki Natury są przeciwieństwem ceramiki produkowanej seryjnie, w oparciu o multiplikację elementów odlanych z tej samej, idealnej formy. Inspirują mnie wzory, kolory i kształty, które można spotkać w tak bogatej i różnorodnej Naturze. Przyroda jest niedoskonała - pełna spękań, krzywizn, wyszczerbień, chropowatości, nierówności - i to jest Piękno.”

Dzięki "Skrawkom", w miejscach, w których nie mamy bezpośredniego kontaktu z przyrodą, możemy ponownie się z nią złączyć, ciesząc się namiastką jej cudu.

Skrawki Natury Ceramika

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl