Jak dbać o mech?

Lubimy komponować naszą ceramikę z mchem - jeśli dotarłeś do tego miejsca, zapewne już to zauważyłeś. Na stronach sklepu Skrawki Natury możesz zamówić dwa rodzaje mchu - mech chrobotek i mech poduszkowy (ten drugi po uprzednim kontakcie ze sklepiem: sklep@skrawkinatury.pl). Poniżej odpowiadamy na kilka najczęściej zadawanych nam pytań dotyczących mchu. 

Czy mech należy podlewać, by nie zmienił wyglądu?

Nie. Mchu nie podlewamy, jak również nie przycinamy go, ani nie nawozimy. Jest on całkowicie bezobsługowy. Zachowanie koloru, struktury i miękkości mchu umożliwi przechowywanie w pomieszczeniu o wilgotności powietrza 40-60% - i to właściwie jedyna rzecz, o którą powinniśmy zadbać. Jeśli mech będzie przebywał w suchym pomieszczeniu, będzie narażony na bezpośrednie działanie słońca, będzie przechowywany blisko kaloryfera, czy innego źródła ciepła, może zrobić się suchy i twardy - w takiej sytuacji należy nawilżyć powietrze nawilżaczem lub spryskać wodą jego okolice. Nie należy pryskać wodą bezpośrednio na mech. 

Czy dekoracje z mchem można przechowywać w łazience?
Tak. Możemy go przechowywać w kuchni, łazience, czy innym pomieszczeniu o zwiększonej wilgotności. Tak przechowywany mech nie tylko nie zmieni wyglądu, ale dodatkowo dzięki właściwościom higroskopijnym zmniejszy ryzyko powstawania grzybów, absorbując nadmiar wilgoci z powietrza i usunie nieprzyjemny zapach panujący w pomieszczeniu, filtrując czyli oczyszczając powietrze.

Czy mech jest produktem naturalnym? 
Tak. Mech, który dostarczamy wraz z naszą ręcznie tworzoną ceramiką, jest produktem naturalnym, pozyskiwanym od zagranicznych producentów (najczęściej jest to mech z Finlandii, w Polsce mech jest pod ochroną). Mech, z którego korzystamy, tworząc nasze ceramiczne dekoracje został poddany procesowi stabilizacji i preparacji. Jego fantazyjny kolor jest wynikiem barwienia, do którego wykorzystuje się preparaty naturalnego pochodzenia, bezpieczne dla ludzi i dla środowiska.  

Czy mech jest bezpieczny dla alergików?
Tak. Dostarczany przez nas mech nie pyli, nie zawiera substancji toksycznych, nie gromadzi kurzu i pyłu, ponadto posiada właściwości antystatyczne, więc nie trzeba go odkurzać ani czyścić.