O mnie

KIM JESTEM?

Nazywam się Andrzej Kłoda. Świat natury był mi bliski od zawsze. Wychowałem się wśród łąk i lasów, w pobliżu zawsze były jakieś zwierząt domowe i leśne. Kiedy w szkole nauczyciel kazał określić, "kim chciałbym zostać, kiedy dorosnę", ja byłem zdecydowany: leśnikiem! Chciałem spędzać całe dni w lesie i chciałem też tworzyć i dziś to robię, chociaż pierwsze moje doświadczenia zawodowe były związane ze sprzedażą. Dopiero praca grafika komputerowego i fotografa pozwoliła mi zacząć twórczo działać.

Zafascynowałem się działalnością japońskiego fotografa - Takashi Amano (1954 - 2015). Był on twórcą i propagatorem "akwarystyki naturalnej", nurtu w sztuce aranżowania akwariów roślinnych wykonywanych z naturalnych kamieni, korzeni i roślin. Takie akwaria wyglądają jak żywe krajobrazy. Stworzyłem wiele akwariów roślinnych, w których główny akcent tworzyły korzenie i skały.

Moim marzeniem było udostępnienie świata natury większej grupie osób. Stąd pomysł na Skrawki Natury - połączenie skały, gliny, mchu.

Skrawki stanowią próbę naśladowania Natury. Wszystkie tworzone są bez użycia narzędzi. Wszystko wychodzi prosto z moich rąk. 
Ceramika stwarzana przez moje dłonie nie posiada proporcjonalnych kształtów, nie jest idealnie gładka, nie posiada powtarzalnych elementów. W niedoskonałości szukam piękna i niepowtarzalności. Skrawki Natury są przeciwieństwem ceramiki produkowanej seryjnie, w oparciu o multiplikację elementów odlanych z tej samej, idealnej formy. Inspirują mnie wzory, kolory i kształty, które można spotkać w tak bogatej i różnorodnej Naturze. Przyroda jest niedoskonała - pełna spękań, krzywizn, wyszczerbień, chropowatości, nierówności - i to jest Piękno.”

Dzięki "Skrawkom", w miejscach, w których nie mamy bezpośredniego kontaktu z przyrodą, możemy ponownie się z nią złączyć, ciesząc się namiastką jej cudu.

IDEA "SKRAWEK NATURY"

Natura dała nam oczy, byśmy mogli ją podziwiać i ręce byśmy mogli ją naśladować, dała też glinę i to ona jest podstawowym surowcem, z którego powstają Skrawki Natury.

Fascynuje nas cud, jaki kryje się w przyrodzie. Spójrzcie na liście, szyszki, kwiaty, zwierzęta - człowiek od zawsze poszukuje piękna, a ma je pod nosem. 

Skrawki Natury to mała manufaktura założona w 2020 roku. Dajemy ludziom ręcznie tworzoną ceramikę, którą charakteryzuje niepowtarzalność, niedoskonałość i inspiracja przyrodą. Każdy wyrób jest inny. Nie sprzedajemy idealnych kształtów, doskonałych kul, walców, sześcianów, bo i w Naturze ich nie spotykamy. Kiedy zbierzemy garść kamieni, nie znajdziemy wśród nich dwóch idealnie takich samych. Kiedy wybierzemy się do lasu, dostrzeżemy że każde drzewo jest inne, w dodatku ma popękaną korę i  krzywe gałęzie. Nawet my podlegamy prawom Natury - każdy z nas jest inny, każdy jest niedoskonały - ma niesymetryczną twarz, przebarwienia i inne defekty, ale właśnie w tym kryje się jego Piękno. My też z czasem stajemy się popękani - zmarszczki zostawiają na nas spis informacji o tym, kim jesteśmy - o słońcu, które nas grzało, o mrozie, który szczypał w policzki, o chwilach, które wywołały uśmiech, o doświadczeniach, które wyciskały z nas łzy. 

Powtarzalność, gładkość i symetria wprowadzają sztuczność, nie są naturalne, to cecha rzeczy tworzonych masowo przez człowieka. 

Skrawki Natury doskonale wpisują się w filozofię Wabi-Sabi, w której szczególną rolę odgrywają przedmioty niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, przedmioty z historiąRęcznie wykonana ceramika Skrawków Natury to propozycja dla osób, które lubią przedmioty z charakterem i doceniają piękno płynące z przyrody. 

Niektóre Skrawki tworzone są japońską techniką Nerikomi (inaczej Neriage). Ten sposób pracy z gliną umożliwia tworzenie fantazyjnych wzorów. Kluczem do wykorzystania techniki jest tworzenie kompozycji z kolejnych kawałków gliny barwionej na różne kolory. Następnie całość przecinana jest drutem.